Reebok Floatride Run

Caroline Alcorta and Aaron Templeton Capture First Place Titles in 35th Annual Foot Locker Cross Country Championships South Regional

RACE HIGHLIGHTS:  Caroline Alcorta of Springfield, Va., and Aaron Templeton of Knoxville, Tenn., won the Foot Locker Cross Country Championships (FLCCC) South Regional today.  Alcorta, a senior at West Springfield High School, claimed the title in 16:55.  Amelia Paladino, a senior from Morgantown, W.Va., finished second in 17:04, with Natalie Rathjen of Dallas, Texas, placing third in 17:06.  Both Alcorta and Paladino are two-time FLCCC National Finalists. Aaron Templeton, a senior at Hardin Valley Academy, won the Boys South Regional in 14:36. Benjamin Huffman of Waxhaw, N.C., placed second in 14:44, and Ian Milder of Winston Salem, N.C., finished third in 14:49.  Templeton is a two-time FLCCC National Finalist.

WHEN/WHERE:                                Saturday, November 30, 2013

                                                            McAlpine Greenway Park in Charlotte, N.C.

COURSE/WEATHER:                      5,000-meter course; good race conditions; partly cloudy, cold; 41 degrees

NATIONAL CHAMPIONSHIPS:  The top ten boys and the top ten girls in today’s seeded races qualified to compete against runners from the Northeast, Midwest, and West Regional meets in the Foot Locker Cross Country Championships National Finals, on Saturday, Dec.14 at Morley Field, Balboa Park in San Diego, Calif.   

 

 CONTACT:                                      Kenny Fried, 202-468-8200, This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

                                                             Gabriella Citrin, 917-903-3614, This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 

(see attached chart for race results)

 

2013 Foot Locker Cross Country Championships – South Regional Results

McAlpine Creek Park – Charlotte, N.C.

 

Boys

 

Place

Name

Hometown

High School

Time

1)

Aaron Templeton

Knoxville, Tenn.

Hardin Valley Academy (12)

14:36

2)

Benjamin Huffman

Waxhaw, N.C.

Providence Day School (12)

14:44

3)

Ian Milder

Winston Salem, N.C.

Mount Tabor High School (12)

14:49

4)

Louis Colson

Alexandria, Va.

Thomas Edison High School (12)

14:50

5)

Mackenzie Haight

Vienna, Va.

George C. Marshall High School (12)

14:51

6)

Ben Barrett

Norman, Okla.

Norman North High School (11)

14:51

7)

Tyler Bennett

Fort Myers, Fla.

Fort Myers High School (12)

14:52

8)

Brent Demarest

Charleston, S.C.

Porter-Gaud School (12)

14:53

9)

Frank Lara

Houston, Texas

Strake Jesuit College Prep. (12)

14:53

10)

Patrick Sheehan

Mooresville, N.C.

Lake Norman High School (12)

14:54

 

Girls

 

Place

Name

Hometown

High School

Time

1)

Caroline Alcorta

Springfield, Va.

West Springfield High School (12)

16:55

2)

Amelia Paladino

Morgantown, W.Va.

University High School (12)

17:04

3)

Natalie Rathjen

Dallas, Texas

Highland Park High School (12)

17:06

4)

Gabriella Karas

Simpsonville, Ky.

Martha Layne Collins High School (9)

17:07

5)

Hannah Christen

Burke, Va.

Lake Braddock Secondary School (12)

17:15

6)

Katherine (Katy) Kunc

Burke, Va.

Lake Braddock Secondary School (12)

17:16

7)

Devin Clark

Spring Branch, Texas

Smithson Valley High School (11)

17:18

8)

Kathryn Foreman

Lithia Springs, Ga.

Landmark Christian School (10)

17:19

9)

Molly Breidenbaugh

Mechanicsville, Va.

Trinity Episcopal High School (12)

17:19

10)

Karen Xiang

Ponte Vedra, Fla.

Nease High School (12)

17:20